راه‌های مقابله با ویروس کرونا

رعایت نکات بهداشتی

رعایت نکات بهداشتی و سلامت تنفسی در همه زمانها مهم است و بهترین راه برای محافظت از خود و دیگران است.

در صورت امکان حداقل یک متر فاصله را بین خود و دیگران حفظ کنید. مخصوصا اگر شما در کنار کسی هستید که سرفه یا عطسه می‌کند. از آنجا که ممکن است برخی از افراد آلوده هنوز علائمی از خود نشان ندهند یا علائم آنها خفیف باشد، اگر در منطقه‌ای هستید که COVID-19 در حال گردش است، حفظ فاصله فیزیکی با همه ایده خوبی است.

اگر با فردمبتلا به COVID-19 تماس نزدیک داشتید، ممکن است آلوده شده باشید.

تماس نزدیک به این معنی است که شما از کسانی که به این بیماری مبتلا هستند کمتر از 1 متر فاصله داشته‌اید یا با ایشان زندگی می‌کنید. در این حالت‌ها بهتر است در خانه بمانید.

اما، اگر در منطقه ای زندگی می‌کنید که تب شایعی وجود دارد، مهم است که علائم تب را نادیده نگیرید. به دنبال کمک پزشکی باشید، وقتی در مراکز بهداشتی و درمانی حضور دارید در صورت امکان ماسک بزنید، حداقل 1 متر از افراد دیگر فاصله بگیرید و با دست خود سطحی را لمس نکنید. اگر کودکی بیمار است به کودک کمک کنید تا به این توصیه‌ها عمل کند. 

اگر در منطقه ای با تب شایع زندگی نمی‌کنید لطفا موارد زیر را انجام دهید:

اگر بیمار شدید، حتی با علائم بسیار خفیف نیز باید خود را قرنطینه کنید.

حتی اگر فکر نمی‌کنید که در معرض COVID-19 قرار گرفته‌اید اما علائم آن را دارید، خود را قرنطینه کنید و مراقب خود باشید.

احتمال سرایت بیماری به دیگران در مراحل ابتدایی آن هنگامی که فقط علائم خفیفی دارید، بیشتر است، بنابراین قرنطینه زودهنگام بسیار مهم است.

اگر علائمی ندارید، اما در معرض یک فرد آلوده بوده‌اید، به مدت 14 روز خود را قرنطینه کنید.

اگر به طور قطع مبتلا به COVID-19 شدید (تست آن را تایید کرد) خود را به مدت 14 روز قرنطینه کنید، حتی پس از ناپدید شدن علائم به عنوان یک اقدام پیشگیرانه چرا که هنوز مشخص نیست که چه مدت افراد بعد از بهبودی امکان سرایت ویروس به دیگران را دارند. توصیه های ملی در مورد قرنطینه فردی را دنبال کنید.

قرنطینه:

برای قرنطینه در محلی باشید که دارای تهویه مناسب، مواد شوینده دست و سرویس بهداشتی باشد. هنگام خواب در صورت امکان حداقل یک متر از دیگران فاصله داشته باشید. علائم خود را هر روز بررسی کنید. حتی اگر احساس سلامتی کردید به مدت ۱۴ روز در قرنطینه بمانید. در صورت بروز مشکلات تنفسی با مراکز درمانی تماس حاصل کنید و در صورت لزوم مراجعه کنید. با تماس تلفنی یا آنلاین با عزیزانتان حس مثبت و انرژی خود را حفظ کنید و در منزل ورزش و بدنتان را تقویت کنید.

پیشگیری:

برای مقابله و پیشگیری لازم است که اطلاعات خود را در مورد این بیماری بروز نگه دارید و از آخرین خبرها مطلع باشید. به طور مرتب و کامل دست‌های خود را بشورید یا از شوینده‌های حاوی الکل استفاده کنید که باعث نابودی ویروس‌ها می‌شوند. حداقل فاصله یک متر از دیگران را حفظ کنید تا قطرات خارج شده به واسطه سرفه و عطسه دیگران از راه تنفس وارد بدن شما نشود. وارد محیط‌های پر جمعیت نشوید. اطمینان حاصل کنید که شما و اطرافیانتان دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند مخصوصا از پاشیده شدن قطرات ترشح شده بواسطه عطسه و سرفه در محیط جلوگیری کنند. 

منبع: سایت سازمان بهداشت جهانی