ویروس کرونا را بشناسیم

وریورس کرونا چیست؟

ویروس‌های کرونا خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که می‌توانند باعث ایجاد بیماری در حیوانات یا انسان بشوند. تعدادی از ویروس‌های شناخته شده کرونا می‌توانند در انسان باعث عفونتهای تنفسی بشوند از سرماخوردگی گرفته تا بیماری‌های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم تنفسی حاد (SARS)  ویروس کرونایی که اخیراً کشف شده باعث بیماری کوروناویروس یا COVID-19 می‌شود.

ویروس Covid-19 چیست؟

COVID-19 بیماری عفونی و مسری ناشی از ویروس کرونایی است که اخیرا کشف شده است. این ویروس و این بیماری جدید تا قبل از شروع شیوع آن در شهر ووهان چین در ماه دسامبر سال 2019 ناشناخته بودند. COVID-19 در حال حاضر یک بیماری همه گیر است که بسیاری از کشورهای جهان دچار آن شده‌اند.

علائم Covid-19 چیست؟

شایع ترین علائم COVID-19 تب ، سرفه خشک و خستگی است. علائم دیگری که کمتر دیده می‌شود و ممکن است در بعضی از بیماران وجود داشته باشد شامل درد، احتقان بینی ، سردرد ، ملتحمه ، گلو درد ، اسهال ، از بین رفتن طعم و بو یا بثورات پوستی یا برآمدگی روی پوست یا تغییر رنگ انگشتان دست یا انگشتان پا است. این علائم معمولاً خفیف است و به تدریج شروع می شود. برخی از افرادی که آلوده می‌شوند علائم بسیار خفیفی دارند.

بیشتر افراد (حدود 80٪) بدون نیاز به معالجه بیمارستان از این بیماری بهبود می‌یابند. از هر 5 نفری که مبتلا به COVID-19 می‌شود 1 نفر به طور جدی بیمار می‌شود و دچار مشکل تنفسی می‌گردد. افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی مانند فشار خون بالا ، مشکلات قلبی و ریوی ، دیابت یا سرطان در معرض خطر بیشتری قرار دارند. با این حال ، ممکن است هر کسی دچار COVID-19 بشود و به شدت بیمار شود. افراد در هر سنی که دچار تب و یا سرفه همراه با مشکلات تنفسی یا تنگی نفس، درد و یا فشار در قفسه سینه، یا از دست دادن گفتار یا حرکات می‌شوند باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشند. در صورت امکان توصیه می شود ابتدا با ارائه دهنده و مرکز خدمات درمانی تماس بگیرید، که بیمار به درمانگاه مناسب هدایت شود.

ویروس COVID-19 چگونه پخش می‌شود؟

افراد می‌توانند COVID-19 را از سایر مبتلایان به ویروس بگیرند. این بیماری در درجه اول از فرد به فرد به واسطه  قطرات کوچک دهان یا بینی فرد مبتلا به ویروس که بواسطه سرفه، عطسه یا صحبت کردن خارج می‌شوند، گسترش می‌یابد. این قطرات نسبتاً سنگین هستند، خیلی دور نمی‌شوند و به سرعت روی زمین می‌افتند. افراد در صورت تنفس این قطرات از فرد آلوده امکان ابتلا به این ویروس را دارند. 

به همین دلیل مهم است که حداقل 1 متر از دیگران فاصله داشته باشید. این قطرات می‌توانند روی اشیاء و سطوح اطراف افراد مانند میز و دستگیره افتاده باشند که با لمس کردن این اشیاء یا سطوح و سپس تماس با چشم، بینی یا دهان خود را آلوده کنند. به همین دلیل مهم است که مرتباً دستان خود را با آب و صابون بشویید یا از ضد عفونی کننده‌های حاوی الکل استفاده کنید.

منبع: سایت سازمان بهداشت جهانی