همان‌طور که اشاره شد، بررسی دانشمندان نشان داده که اگر کسی هیچ دسترسی به انواع ماسک‌های معرفی شده نداشته باشد، پوشاندن دهان و بینی با بستن پارچه به دور صورت آخرین گزینه‌ای بوده که از نپوشیدن ماسک به مراتب بهتر است.

تحقیق دانشمندان بریتانیایی نشان داده که استفاده از یک لایه پارچه معمولی کتان ۸۰ نخ، کمترین میزان محافظت در مقابل ذرات آلوده را به وجود می‌آورد. دانشمندان مسئول تهیه مقاله ژورنال Journal of Hospital Infection  اعلام کردند که بستن روسری یا تی‌شرت کتانی به دور صورت، در مدت زمان ۳۰ ثانیه قرار گرفتن در مقابل ذرات ویروسی تا میزان ۴۴ درصد از آلودگی جلوگیری می‌کند.

اگر زمان مورد نظر در محیط آلوده به ۲۰ دقیقه برسد، عدد محافظت پارچه‌های مورد نظر ۲۴ درصد خواهد بود. با این حال می‌بینیم که چنین محافظت کمی همچنان از حالت نپوشیدن ماسک و قرار گرفتن در معرض ۱۰۰ درصد شانس ابتلا، به مراتب بهتر است.

دانشمندان هندی نشان داده‌اند که حتی اگر شخصی مبتلا به کووید ۱۹ از یک ماسک کتانی معمولی استفاده کند که از کناره‌های آن هوا و ذرات ویروس به راحتی عبور می‌کنند، میزان انتشار آلودگی توسط شخص به هنگام عطسه و سرفه به مراتب کاهش می‌یابد. این دانشمندان نشان دادند که اگر فرد مورد نظر ماسک نپوشد، ذرات آلوده عطسه و سرفه او تا پنج متر در هوا پخش می‌شوند، در حالی که پوشیدن ماسک نامناسب مورد نظر محدوده انتشار را به ۱.۵ متر کاهش می‌دهد.

محققان بریتانیایی در مقاله‌ای که به آن اشاره کردیم، به این نتیجه رسیدند که پوشیدن ماسک تک لایه کتانی تا ۵۴ درصد نسبت به حالت نپوشیدن ماسک، از آلوده شدن افراد جلوگیری می‌کند. عدد مورد نظر برای ماسک‌های کاغذی معمولی هم که در بازار در دسترس عموم هستند، ۳۹ درصد است. برخلاف ماسک‌های جراحی که از سه لایه پارچه مخصوص ساخته می‌شوند، ماسک کاغذی نازک‌تر بوده و قابلیت محافظت کمتری دارند.

به علاوه، نحوه پوشیدن ماسک هم در کارایی این وسایل محافظتی فوق‌العاده تأثیرگذار است؛ اگر فرد از بهترین ماسک بهداشتی موجود هم استفاده کند، در صورت درست نپوشیدن و یا عبور هوا و ذرات گوناگون از کناره‌های ماسک، کارایی این وسیله فوق‌العاده کاهش می‌یابد.

اسفور در این رابطه می‌گوید که مهم‌ترین نکته موجود، هواگیری و نحوه بسته شدن ماسک بوده و نباید بین پوست فرد و کناره‌های ماسک هیچ فاصله‌ای وجود داشته باشد. با این حال، اشاره کردیم که پوشیدن نامناسب ماسک و وجود چنین فاصله‌ای بین پوست و ماسک هم می‌تواند به مراتب از نپوشیدن این وسایل محافظتی بهتر و ایمن‌تر باشد.

با این حال توصیه سایت ضامن ساز استفاده از ماسک سه لایه می‌باشد که در دسترس عموم قرار دارد که میزان و زمان محافظت آن بسیار با ماسک‌های پارچه‌ای و کاغذی قابل مقایسه نمی‌باشد.

منابع:‌ سازمان بهداشت جهانی، خبرگزاری برنا