این ماسک‌های بهداشتی که با نام ماسک جراحی یا همان ماسک سه لایه شناخته می‌شوند و در صورتی که کادر بهداشتی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به N۹۵ و N۹۹ دسترسی ندارند، این نوع وسایل بهداشتی بهترین گزینه برای آن‌ها خواهند بود.

ماسک‌های سه لایه به گونه‌ای است که هوا از زاویه‌ چانه، بینی عبور نکند و محکم روی صورت بنشیند و ماسک مقاوم در برابر ویروس کرونا محسوب می‌شود. 

ماسک سه لایه پزشکی یا ماسک سه لایه مدیکال یا ماسک جراحی که به ماسک صورت هم شهرت یافته از جمله اولین فیلتر‌های تنفسی قابل اتکا در برابر عوامل زیان آور می‌باشد.

این نوع از ماسک به شکل مستطیلی بوده و با دو کش نرم به دور گوش به صورت حلقه‌ای قرار می‌گیرند.این نوع ماسک تنفسی مشتمل بر سه لایه می‌باشد، دو لایه پارچه بافته نشده اسپان‌باند و یک لایه پارچه ملت بلون.

اسپان‌باند وظیفه جلوگیری از ورود ذرات آلوده همچون ویروس‌ها، باکتری‌ها و گرد و غبار را به صورت مکانیکی برعهده دارد و به صورت اَلَک عمل می‌کند.

لایه ملت بلون هم وظیفه جلوگیری از عبور ذرات را به روش الکترواستاتیکی برعهده دارد و توسط بار الکتریسیته ساکن از عبور ذرات جلوگیری می‌کند.

عمر مفید ماسک سه لایه تنها به اندازه یک بار قرار گرفتن بر روی صورت می‌باشد!

بعد از برداشتن از روی صورت باید بلافاصله دور انداخته شود.

استفاده مجدد از ماسک سه لایه پزشکی تنها به گسترش آلودگی منجر خواهد شد.

این نوع ماسک سه لایه پزشکی قابل شستشو نمی‌باشد و در صورت خیس شدن باید تعویض شده و دور انداخته شود.

شستشوی ماسک‌های تنفسی بر پایه فیلترینگ ملت بلون ممکن نیست و باعث بروز آسیب جدی به ماسک خواهد شد و حفاظت را به خطر جدی خواهد انداخت. روی آن الکل نیز اسپری نکنید.

در آوریل گذشته مقاله‌ای نشان داد که ماسک‌های سه لایه (جراحی) امکان انتقال تعداد زیادی از بیماری‌های خانواده کرونا ویروس را چه از طریق ذرات تنفسی درشت و چه از طریق آئروسل‌ها، کاهش داده است.

در سال ۲۰۱۳ دانشمندان در تحقیقی نشان دادند ماسک سه لایه (جراحی) می‌تواند تا ۳ برابر بیشتر از ماسک‌های خانگی جلوی عبور آئروسل‌ها را بگیرد. با این حال متخصصان همچنان تاکید دارند که ماسک‌های مورد نظر در درجه اول باید در اختیار کادر درمانی باشند.

منابع: سازمان بهداشت جهانی، خبرگزاری برنا