توصیه سازمان بهداشت جهانی این است که مردم همیشه پیرو اقدامات توصیه شده توسط مقامات در منطقه خود باشند. یک گروه متخصص بین المللی و چند رشته‌ای توسط سازمان بهداشت جهانی تشکیل شد و شواهد مربوط به بیماری COVID-19 و انتقال آن در کودکان و شواهد محدود موجود در مورد استفاده از ماسک توسط کودکان را بررسی کرد.

براساس این فاکتورها و سایر عوامل مانند نیازهای روانی-اجتماعی کودکان و نقاط عطف رشد آن‌ها، سازمان بهداشت جهانی و یونیسف موارد زیر را توصیه می کنند:

کودکان 5 ساله و کمتر لزومی به استفاده از ماسک ندارند. این نتیجه بر اساس ایمنی، علاقه کلی کودک به استفاده از ماسک و ظرفیت استفاده مناسب از ماسک با کمترین کمک از جانب دیگران صورت گرفته است. ممکن است قوانین و دستورالعمل‌های محلی برای کودکان زیر 5 سال برای استفاده از ماسک وجود داشته باشد یا در شرایط خاصی، مانند بودن در معرض شخصی که مریض است. در این شرایط ، اگر کودک از ماسک استفاده کند، باید تحت سرپرستی مستقیم والدین یا سرپرست دیگری باشن تا بر استفاده بی خطر از ماسک نظارت کنند.

سازمان بهداشت جهانی و یونیسف توصیه می کنند که تصمیم به استفاده از ماسک برای کودکان 6 تا 11 ساله باید براساس عوامل زیر باشد:

میزان انتقال ویروس در محل زندگی کودک.

توانایی کودک در استفاده ایمن و مناسب از ماسک.

دسترسی به ماسک ، و همچنین لباسشویی و جایگزینی ماسک در مکان‌های خاص (مانند مدارس و خدمات مراقبت از کودکان)

نظارت بزرگسالان و دستورالعمل‌های کافی برای کودکان در مورد نحوه استفاده امن، و زدن یا برداشتن ماسک از صورت

تأثیر بالقوه‌ی استفاده از ماسک بر یادگیری و رشد روانی-اجتماعی ، و مشورت با معلمان ، والدین یا مراقبان و یا ارائه دهندگان خدمات پزشکی

شرایط خاص و تعاملات کودک با سایر افرادی که در معرض خطر جدی ابتلا به بیماری هستند ، مانند افراد مسن و افرادی که شرایط سلامتی مناسبی ندارند

سازمان بهداشت جهانی و یونیسف توصیه می‌کنند که کودکان در سن 12 سال و بالاتر باید همانند شرایطی که بزرگسالاندر آن از ماسک استفاده می‌کندد، از ماسک استفاده کنند، به ویژه هنگامی که فاصله حداقل 1 متر از دیگران را نمی‌توان مراعات کرد و اتمال انتقال ویروس در محل زندگی بالاست.

منبع: سایت سازمان بهداشت جهانی