همان‌طور که در مطالب گذشته اشاره شد، ماسک N95 یکی از بهترین محصولات ساخته شده برای جلوگیری از عبور ذرات آلوده به کووید ۱۹ بوده و همچنین، ماسک دیگری به نام N99  هم عملکرد و کارایی مشابهی دارد. البته ماسک‌های سه لایه که با نام ماسک جراحی شناخته می‌شوند و دارای لایه فیلتر ملت بلون هستند نیز بسیار کارآمد هستند به خصوص برای افرادی که به بیماری خاصی مبتلا نشده‌اند.

به دلیل قابلیت بالای این دو نوع ماسک، از ابتدای شروع پاندمی کووید ۱۹ مقامات بهداشتی و مسئولان و تصمیم ‌گیرندگان در سراسر جهان ماسک‌های N ۹۵ و ۹۹ را برای کادر درمانی و موارد حساس نگه داشته‌اند و کسانی که در خط مقدم مقابله با این دشمن نامرئی نسل بشر هستند، بیشتر از سایر افراد به ماسک‌های مورد نظر دسترسی دارند.

این دو نوع از ماسک‌های تنفسی به واسطه روش ساخت مخصوص خود، کاملا به دور دهان و بینی فرد بسته می‌شوند و از در رفتن ذرات از کناره‌های ماسک جلوگیری می‌کنند. به علاوه بافت مورد استفاده در ماسک‌ها به صورت ضربدری و در هم تنیده بوده و تا حداکثر میزان ممکن از رد شدن انواع ذرات تنفسی آلوده جلوگیری می‌کند.

ژورنال "Journal of Hospital Infection” نیز مقاله‌ای را در مورد بررسی ده نوع ماسک تنفسی گوناگون و قابلیت آن‌ها برای مسدود کردن راه ذرات آلوده به ویروس، منتشر کرد؛ دانشمندان مسئول تهیه این مقاله دریافتند که بهترین ماسک تنفسی موجود، یعنی ماسک N99 می‌تواند در طول مدت زمان ۲۰ دقیقه حضور فرد در محیطی فوق‌العاده آلوده، بین ۹۴ تا ۹۹ درصد از آلوده شدن او جلوگیری کند. ماسک  N95  هم محافظت مشابهی را ارائه می‌کند؛ جالب است بدانید که اسم ماسک مورد نظر بر اساس قابلیت آن برای جلوگیری از عبور ۹۵ درصد از آئروسل‌ها انتخاب شده است.

این ماسک‌های بهداشتی که با نام ماسک جراحی یا همان ماسک سه لایه شناخته می‌شوند و در صورتی که کادر بهداشتی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها به N ۹۵ و ۹۹ دسترسی ندارند، این نوع وسایل بهداشتی بهترین گزینه برای آن‌ها خواهند بود.

در آوریل گذشته مقاله‌ای نشان داد که ماسک‌های سه لایه (جراحی) امکان انتقال تعداد زیادی از بیماری‌های خانواده کرونا ویروس را چه از طریق ذرات تنفسی درشت و چه از طریق آئروسل‌ها، کاهش داده است.

در سال ۲۰۱۳ دانشمندان در تحقیقی نشان دادند ماسک سه لایه (جراحی) می‌تواند تا ۳ برابر بیشتر از ماسک‌های خانگی جلوی عبور آئروسل‌ها را بگیرد. با این حال متخصصان همچنان تاکید دارند که ماسک‌های مورد نظر در درجه اول باید در اختیار کادر درمانی باشند.

در صورت تمایل جهت تهیه ماسک سه لایه می‌توانید از خدمات سایت ضامن ساز بهره‌مند شوید.