ویتامین C چیست

ویتامین C یک ماده مغذی ضروری است که در بدن چندین نقش دارد. این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی است، به این معنی که می‌تواند ترکیبات ناپایدار به نام رادیکال‌های آزاد را در بدن شما خنثی کند و به جلوگیری یا معکوس کزدن آسیب سلولی ناشی از این ترکیبات کمک کند. همچنین در تعدادی از رآیندهای بیوشیمیایی دخیل است که بسیاری از آنها با سلامت سیستم ایمنی بدن مرتبط هستند.

ارزش روزانه دریافت این ویتامین 90 میلی گرم است اما زنان شیرده به 30 میلی گرم و افرادی که سیگار می‌کشند به 35 میلی گرم بیشتر در روز نیاز دارند.

به راحتی می‌توانید از طریق رژیم غذایی خود ویتامین C مورد نیاز بدن را تامین کنید به شرطی که از انواع میوه‌ها و سبزیجات مصرف کنید. به عنوان مثال یک پرتقال متوسط 77% و یک فنجان کلم بروکلی پخته شده 112% نیاز روزانه را تامین می‌کنند.

ویتامین C به چند طریق بر سلامت سیستم ایمنی بدن تاثیر می‌گذارد. فعالیت آنتی اکسیدانی آن می‌تواند التعاب را کاهش دهد که باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود. همچنین با تقویت تولید کلاژن پوست را سالم نگه می‌دارد تا به عنوان یک مانع از ورود ترکیبات مضر به بدن کمک کند. همچنین می‌تواند باعث ترمیم زخم در پوست بشود. این ویتامین فعالیت فاگوسیت‌ها را افزایش می‌دهند که می‌‌توانند باکتری‌ها و ذرات مضر را ببلعند. علاوه بر اینها باعث رشد و گسترش لنفوسیت‌ها می‌شود، که نوعی سلول ایمنی هستند که آنتی بادی‌های گردش خون شما را افزایش می‌دهند، که خود پروتئین‌هایی هستند که به مواد مضر در خون حمله می‌کنند. 

ویتامین C و COVID-19

در تحقیقاتی که در مورد تاثیر این ویتامین در برابر ویروس‌های عامل سرماخوردگی انجام شده است، ویتامین C باعث عدم ابتلا به سرماخوردگی نمی‌شود ولی ممکن است به شما کمک کند که زودتر بهبود یابید و شدت علائم بیماری کاهش یابد. شواهد کمی مبتنی بر استفاده از دوز بالای ویتامین C برای رفع التهاب ریه وجود دارد و تحقیقات کافی برای اثبات این مساله وجود ندارد به همین دلیل نباید بیش از حد مکمل‌های ویتامین C استفاده کنید که ممکن است دچار عوارض جانبی مانند اسهال بشوید.

در مقاله‌ای که در مجله بیماری‌های عفونی چین منتشر شد، انجمن پزشکی شانگهای استفاده از ویتامین C با دوز بالا را به عنوان درمانی برای بیماران بستری به علت ویروس کرونا را در بیمارستان، تایید کرد. برای بهبود عملکرد ریه دوزهایی که اندازه آن خیلی بیشتر از دوز دریافت روزانه می‌باشد را از طریق سرم به بیمار زدند تا عملکرد ریه بهبود یابد تا نیازی به استفاده از دستگاه‌ تنفس برای بیمار نباشد. علاوه بر این یک بررسی در سال 2019 نشان داد که استفاده از ویتامین C خوراکی یا سرم با دوز بالا ممکن است به افراد بستری در بخش ICU کمک کند که طول مدت ماندنشان در این بخش 8% کاهش یابد و زمان استفاده از تهویه مکانیکی تا 18.2% کاهش یابد.

با این حال باید توجه داشت که هنوز شواهد کافی برای اثر بخش بودن ویتامین C در برنامه درمانی COVID-19 وجود ندارد و استفاده از دوز بالای ویتامین C از سریق سرم برای بهبود عملکرد ریه هنوز در حال آزمایش است و مدرکی هم برای اثر بخش بودن استفاده از دوز بالای خوراکی آن وجود ندارد و در حقیقت می‌تواند باعث بروز عوارضی مانند اسهال بشود.

ویتامین C ممکن است به کوتاه شدن مدت و شدت سرماخوردگی ناشی از ویروس‌های دیگر کمک کند اما هیچ تضمینی برای تاثیری مشابه بر ویروس کرونا نیست. علاوه بر این ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است یعنی مقادیر اضافی آن در بدن ذخیره نمی‌شود بلکه از طریق ادرار از بین می‌رود پس مصرف بیش از حد ویتامین C به معنای جذب بیشتر آن در بدن نیست.

حرف آخر

ویتامین C ماده مغذی مهمی است که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن بدرستی فعالیت کند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده توسط نجمن پزشکی چین استفاده از دوز بالای این ویتامین از طریق سرم باعث بهبود عملکرد ریه در بیماران مبتلا به ویروس کرونا شده است. اما با این حال هیچ مدرکی وجود ندارد که مکمل‌های خوراکی (دریافت دوز بیش از حد) این ویتامین به درمان بیماری کرونا کمک کند. برای دریافت ارزش روزانه این ویتامین در رژیم غذایی خود از انواع میوه‌ها و سبزیجات مصرف کنید.

ضامن ساز : تا زمان پیدا شدن قطعی واکسن باید به دستورالعمل‌های ایمنی و بهداشتی مانند شستن دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی، آلوده و بسته عمل نمود. در کنار رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باید بدن خود را نیز تقویت کنیم.

منابع: سایت خط سلامت