بهترین ماسک بهداشتی وسیله‌ای خواهد بود که از عبور قطرات تنفسی درشت آلوده به ویروس جلوگیری کرده و در عین حال، جلوی عبور ذرات بسیار ریز را هم بگیرد؛ قطرات درشت مهم‌ترین عامل انتقال بیماری کرونا در بین افراد بوده و آن‌ها از طریق عطسه یا سرفه افراد آلوده در هوا منتشر می‌شوند که با استفاده از ماسک‌ سه لایه براحتی در برابر آنها محافظت می‌شوید. همچنین این قطرات به واسطه سنگینی نسبی، پس از پخش شدن در هوا سریعا پایین می‌آیند و گفته شده که رعایت فاصله ۲ متری به هنگام تعامل با دیگران، می‌تواند از ما در برابر این قطرات محافظت کند.

از طرف دیگر ذرات ریز آئروسل کمی جنجالی‌تر بوده و از چندین هفته پیش تعداد زیادی از دانشمندان بین‌المللی در مورد خطرات این ذرات برای آلوده کردن افراد سالم، به سازمان بهداشت جهانی هشدار داده بودند. آئروسل‌ها برخلاف قطرات درشت، فوق‌العاده ریز بوده و به هنگام صحبت کردن و نفس کشیدن از دهان و بینی مبتلایان خارج می‌شوند.

به علاوه، ماندگاری آئروسل‌ها در هوا چندین ساعت بوده و آن‌ها می‌توانند فاصله‌ای بسیار بیشتر از دو متر را طی کنند. با اینکه آئروسل‌ها نسبت به قطرات درشت توانایی بسیار کمتری برای آلوده کردن افراد را دارند، WHO  اعلام کرده که خطر این ذرات نباید دست‌کم گرفته شود و حتی برخی تحقیقات انجام شده از ابتلای افراد در اثر تنفس این ذرات خبر می‌دهند.

البته باید در نظر داشته باشیم که انواع ماسک‌های تنفسی گوناگون قابلیت مناسبی برای جلوگیری از انتشار و یا تنفس قطرات درشت بیماری کرونا را دارند و تمرکز اصلی دانشمندان در تلاش برای پیدا کردن بهترین ماسک تنفسی، بیشتر به توانایی ماسک‌ها در توقف ذرات آئروسل فوق‌العاده ریز معطوف بوده است، که در حال حاضر ماسک ان ۹۵ برای کادر بیمارستان‌ها، افراد بیمار، کودکان و سالمندان و ماسک‌های سه لایه بهترین انتخاب برای افراد سالم هستند که از طریق سایت ضامن ساز می‌توانید جهت تهیه آن‌ اقدام کنید.

منابع: سازمان بهداشت جهانی، خبرگزاری برنا