نحوه گسترش ویروس

در حال حاضر واکسنی برای جلوگیری از ویروس کرونا وجود ندارد.

پس بهترین راه جلوگیری از ابتلای به این بیماری این است که در معرض این ویروس قرار نگیریم.

بیشترین راه گسترش این ویروس از فرد به فردی دیگر است به شکلی که افراد در فاصله کمتر 2 یا 1 متر از یکدیگر قرار داشته باشند.

نحوه انتقال به واسطه قطرات و ترشحات تنفسی آلوده می‌باشد که توسط فرد مبتلا با گفتگو، سرفه یا عطسه پخش می‌شود. این قطرات با قرار گرفتن در دهان یا بینی افرادی که در فاصله نزدیکی از شخص مبتلا قرار دارند در ریه‌ها استنشاق می‌شوند و باعث ابتلای فرد سالم می‌شود. برخی از مطالعات اخیر نشان داده است که افرادی که علائمی هم ندارند ممکن است این ویروس را منتشر کنند.

راه‌های جلوگیری

دستان خود را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون مرتب بشویید، ، مخصوصاً اگر در مکان عمومی قرار داشتید، یا بینی خود را گرفتید، سرفه یا عطسه کردید.

شستن دست‌ها بسیار مهم است مخصوصاً هنگام:

  • قبل از خوردن یا آماده کردن غذا
  • قبل از لمس کردن صورت
  • بعد از استفاده از سرویس بهداشتی
  • پس از ترک مکان عمومی
  • بعد از گرفتن بینی، عطسه یا سرفه
  • پس از دست زدن به ماسک خود
  • بعد از تعویض پوشک
  • پس از مراقبت از فرد بیمار
  • پس از لمس حیوانات خانگی

اگر آب و صابون در دسترس نیست از ضدعفونی کننده دست که حداقل 60% الکل دارد استفاده کنید. تمام سطوح دست را اسپری کنید و به هم بمالید تا زمانی که احساس خشکی کنید. از دست زدن به چشم، بینی و دهان خودداری کنید.

از تماس نزدیک خودداری کنید

در داخل خانه از تماس نزدیک با افراد بیمار خودداری کنید. اگر ممکن است تا 2 (به اندازه طول 2 بازو) متر از ایشان فاصله داشته باشید.

در خارج از خانه این فاصله را بین خود و دیگر افراد حفظ کنید. به یاد داشته باشید که برخی افراد بدون داشتن علائم امکان انتقال این ویروس را دارند. حفظ فاصله مخصوصاً برای افرادی که بیشتر در معرض ابتلا قرار دارند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

هنگامی که کنار دیگران هستید دهان و بینی خود را با ماسک بپوشانید

حتی اگر احساس بیماری ندارید باز هم ممکن است این ویروس را به دیگران انتقال دهید. استفاده از ماسک برای محافظت از دیگر افراد در صورت آلوده شدن است. همه باید در محیط‌های عمومی و کنار افرادی که در خانه‌شان زندگی نمی‌کنند ماسک بزنند مخصوصاً در شرایطی که حفظ فاصله اجتماعی امکان پذیر نیست. 

نباید از ماسک برای کودکان زیر 2 سال، افرادی که مشکل تنفسی دارند یا بیهوش هستند، یا به دلیل ناتوانی قادر به برداشتن ماسک از صورت خود نیستند استفاده شود.

ماسک جایگزین فاصله اجتماعی نیست.

در صورت کمبود ماسک از ماسک‌های مخصوص کادر پزشکی استفاده نکنید.

سرفه و عطسه‌ خود را بپوشانید

همیشه هنگام سرفه یا عطسه از دستمال استفاده کنید و در صورت در دسترس نبودن از قسمت داخلی آرنج خود استفاده کنید و دهان و بینی خود را بپوشانید.

دستمال استفاده شده را در سطل زباله دور بیندازید.

بلافاصله دست خود را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشورید یا ضدعفونی کنید.

نظافت و ضدعفونی

هر روز سطوحی که بطور مکرر لمس می‌شوند را تمیز و ضدعفونی کنید مانند میز، دستگیره درها، کلید چراغ، میز پیشخوان، تلفن، صفحه کلید رایانه، شیر آب و سینک و مانند اینها.

اگر این سطوح کثیف هستند قبل از ضدعفونی با مواد شوینده آن‌ها را نظافت کنید.

سلامت خود را روزانه کنترل کنید

نسبت به علائم این ویروس هوشیار باشید مانند تب، سرفه، تنگی نفس، مخصوصاً اگر شغلتان شما را وارد محیط‌هایی می‌کند که رعایت فاصله اجتماعی دشوار است.

اگر علائم را مشاهده کردید دمای بدن خود را بسنجید. تا نیم ساعت پس از ورزش یا پس از استفاده از داروهایی که دمای بدن را کاهش می‌دهند مانند استامینوفن، دمای بدن خود را نسنجید تا اثرشان برود.

ضامن ساز : تا زمان پیدا شدن قطعی واکسن باید به دستورالعمل‌های ایمنی و بهداشتی مانند شستن دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی، آلوده و بسته عمل نمود.

منابع: سایت مراکز کنترل و پیشگیری بیماری