جهان در میان یک بیماری همه گیر قرار گرفته (COVID-19) و درحالی که سازمان بهداشت جهانی و دیگر نهادهای مرتبط در حال همکاری برای ردیابی این بیماری همه گیر، دادن مشاوهر در رابطه با مداخلات حیاتی و توزیع لوازم پزشکی به نیازمندان هستند، به دنبال یافتن واکسن این بیماری نیز هستند.

واکسن‌ها هر ساله جان میلیون‌ها نفر را نجات می‌دهند. نحوه کارکرد واکسن به این صورت است که سیستم دفاعی طبیعی بدن یا همان سیستم ایمنی بدن را از لحاظ شناسایی و مقابله با ویروس‌ها و باکتری‌ها پرورش می‌دهد و تقویت می‌کند. که اگر بدن در آینده در معرض ذرات بیماری زا قرار گرفت، بلافاصله آماده نابودی آن و جلوگیری از بیماری باشد.

این ایمن سازی در حال حاضر سالانه جان 2 تا 3 میلیون انسان را در برابر بیماری‌هایی مانند دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، آنفولانزا و سرخک حفظ می‌کند. در حال حاضر واکسن برای جلوگیری از 20 بیماری با تهدید جانی وجود دارد و تلاش با سرعت بی سابقه‌ای جهت یافتن واکسن پیشگیری کننده از COVID-19 ادامه دارد تا این بیماری را نیز در لیست بیماری‌های قابل پیشگیری قرار بگیرد.

در حال حاضر بیش از 169 کاندید واکسن برای COVID-19 در حال تولید است که 26 مورد از آن‌ها در مرحله آزمایش انسانی قرار دارند. سازمان بهداشت جهانی در حال همکاری با دانشمندان، کسب و کارها و سازمان‌های بهداشتی از طریق ACT (همکاری بسیار نزدیک جهت یافتن واکسن این بیماری) برای سرعت بخشیدن به تقابل با این بیماری است. در زمانی که یک واکسن امن و موثر پیدا شد از طریق گروه COVAX این واکسن به طور عادلانه توزیع و در دسترس  جهت محافظت از تمام مردم همه کشورها قرار خواهد گرفت که افراد در معرض خطر در اولویت قرار خواهند گرفت.

ضامن ساز : تا زمان پیدا شدن قطعی واکسن باید به دستورالعمل‌های ایمنی و بهداشتی مانند شستن دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی، آلوده و بسته عمل نمود 

منابع: سایت سازمان بهداشت جهانی