مقامات بهداشتی سراسر جهان به صورت گسترده در مورد لزوم استفاده از ماسک اطلاع‌رسانی کرده‌اند. با اینکه از ابتدای شروع پاندمی کووید ۱۹ دانشمندان بین‌المللی اتفاق‌نظری در مورد این مسئله نداشتند و حتی متخصصان عالی رتبه‌ای مانند کارشناسان سازمان بهداشت جهانی (WHO) و یا جراح کل آمریکا، جروم آدامز در ابتدا پوشیدن ماسک صورت توسط افراد عادی را کاری بیهوده می‌دانستند.

با این تفاسیر شواهد روز به روز بیشتر نشان‌دهنده این مسئله هستند که برای جلوگیری از پخش ذرات ویروسی در هوا توسط افراد مبتلا و همچنین جلوگیری از ابتلای افراد سالم با تنفس ذرات آلوده، بهتر است که تمامی ما در اماکن عمومی و هرجایی که دیگر افراد در آن‌ها حضور دارند، به نوعی بینی و دهان خود را بپوشانیم و با ماسک‌های صنعتی، دست‌ساز و یا حتی پارچه معمولی از خود و دیگران محافظت کنیم.

در مورد تحقیقات انجام شده در این رابطه، می‌توان به یک پژوهش مربوط به وضعیت ۱۹۴ کشور تحت تاثیر کووید ۱۹ در سراسر جهان اشاره کرد. این تحقیق نشان داد که از زمان گزارش اولین موارد ابتلا در هر کدام از کشورها، در مناطقی که استفاده از ماسک تنفسی الزامی نشده بود و توصیه‌های مشخص و مقررات واضحی مردم را مجبور به پوشیدن ماسک نکرده بودند، هر هفته ۵۵ درصد به تعداد مرگ و میر مبتلایان افزوده می‌شد.

این در حالی بود که در کشورهای دیگر که هرکدام یا به واسطه قواعد در نظر گرفته شده توسط قانون‌گذاران و یا به واسطه آداب و رسوم مردم کشور، به صورت گسترده از ماسک‌های بهداشتی استفاده می‌کردند، میزان مرگ و میر هفتگی تنها ۷ درصد افزایش پیدا می‌کرد.

از طرف دیگر مقاله‌ای تهیه شده توسط دانشگاه واشینگتن آمریکا نشان می‌دهد که اگر ۹۵ درصد شهروندان ایالات متحده در مکان‌های عمومی از ماسک تنفسی استفاده کنند، تا ماه نوامبر می‌توان از کشته شدن ۴۵ هزار نفر در اثر ابتلا به کووید ۱۹ جلوگیری کرد.

اما همان‌طور که می‌دانیم اگر افراد از بهترین ماسک تنفسی که رایجترین آن ماسک سه لایه است، برای مقابله با کرونا استفاده کنند، شانس آن‌ها برای سالم ماندن بسیار بیشتر خواهد بود و تمامی تجهیزات محافظتی مورد نظر کارایی یکسانی ندارند.

منابع: سازمان بهداشت جهانی، خبرگزاری برنا